ANTINEVRALGIC  R  P x 20 Mareste

ANTINEVRALGIC R P x 20

W42788001

Produs nou

Tratamentul simptomatic in dureri de intensitate medie cu diferite localizari (cefalee, migrene, nevralgii, dentalgii, mialgii, artralgii, dureri postoperatorii). Stari febrile Dismenoree

Mai multe detalii

Se elibereaza FARA RETETA, numai de la sediul Farmaciilor ELEXA

11,00 lei cu TVA

Adauga la lista dorintelor

  • Prospect Antinevralgic p, comprimate

    Ce este Antinevralgic P si pentru ce se utilizeaza

    Indicatii

    Antinevralgic P este un medicament care actioneaza impotriva durerii (analgezic), a febrei si inflamatiei.

    Antinevralgic P este indicat pentru tratamentul simptomatic, de scurta durata, al durerilor de intensitate usoara pana la moderata, cu diferite localizari: dureri de cap, migrena, nevralgii, dureri de dinti, dureri ale muschilor sau articulatiilor, dureri dupa interventii chirurgicale. De asemenea, este indicat pentru scaderea febrei si ameliorarea durerilor menstruale suparatoare.

    Mod de administrare

    Luati intotdeauna acest medicament exact asa cum este descris in acest prospect sau asa cum v-a spus medicul dumneavoastra. Discutati cu medicul dumneavoastra sau cu farmacistul daca nu sunteti sigur.

    Adulti si adolescenti cu varsta peste 16 ani
    Doza uzuala este de 1-2 comprimate de 2-3 ori pe zi, la nevoie, dar fara a depasi 7 comprimate pe zi. Nu luati comprimatele la un interval mai mic de 4 ore.

    Copii si adolescenti cu varsta sub 16 ani
    Este contraindicata administrarea Antinevralgic P la aceasta grupa de varsta.

    Varstnici (cu varsta peste 65 de ani)
    Doza uzuala este de 1-2 comprimate, administrata de 2-3 ori pe zi, la nevoie, dar fara a depasi
    5 comprimate pe zi.

    Pacienti cu insuficienta renala sau hepatica
    Spuneti-i medicului daca aveti probleme usoare sau moderate cu rinichii sau cu ficatul. Poate fi necesar ca acesta sa modifice intervalul dintre doze (8 ore in caz de insuficienta renala) sau durata tratamentului.

    Nu luati Antinevralgic P daca aveti probleme severe cu rinichii sau cu ficatul (vezi pct. 2, „Nu luati Antinevralgic P”). Mecanismul de actiune al acidului acetilsalicilic si al paracetamolului poate accentua insuficienta renala sau hepatica.

    A nu se depasi o durata a tratamentului de 3 zile. Antinevralgic P nu trebuie utilizat in doze mari sau timp indelungat fara recomandarea medicului. Antinevralgic P nu trebuie luat seara, inainte de culcare.

    Daca luati mai mult Antinevralgic P decat trebuie
    Daca ati luat mai mult Antinevralgic P decat v-a fost prescris sau daca un copil a luat accidental acest medicament, adresati-va imediat medicului dumneavoastra sau departamentului de urgenta al celui mai apropiat spital.

    Asistenta medicala de urgenta este esentiala, deoarece paracetamolul poate provoca leziuni hepatice ireversibile. Nu asteptati sa apara simptome, deoarece in cazul unui supradozaj este posibil ca la inceput sa nu apara niciun simptom care sa poata fi observat.

    Daca uitati sa luati Antinevralgic P
    Daca ati uitat sa luati o doza de Antinevralgic P, luati-o imediat ce v-ati amintit. Daca este timpul urmatoarei doze, luati-o direct pe aceasta. Nu luati o doza dubla pentru a compensa doza uitata.

    Atentionari si precautii

    Contraindicatii

    Nu luati Antinevralgic P:

    - daca sunteti alergic la acid acetilsalicilic, paracetamol, cafeina sau la oricare dintre celelalte

    - componente ale acestui medicament (enumerate la punctul 6). Simptomele unei reactii alergice pot include: astm, respiratie suieratoare sau dificila, eruptii trecatoare pe piele sau urticarie, umflarea fetei sau a limbii, secretii nazale.

    - daca ati avut o reactie alergica la alte medicamente utilizate pentru tratarea durerii, a inflamatiei sau a febrei, precum diclofenac sau ibuprofen.

    - daca aveti ulcer gastric sau intestinal sau ati avut ulcer gastric sau intestinal.

    - daca ati observat sange in scaun sau scaun de culoare neagra (simptome de sangerare sau de perforatie gastro-intestinala).

    - daca aveti o afectiune ereditara numita „deficit de glucozo-6 fosfatdehidrogenaza”, care afecteaza celulele rosii ale sangelui si ar putea cauza anemie, icter sau marirea splinei in cazul expunerii la anumite alimente, medicamente cum sunt anumite antiinflamatoare (de exemplu acidul acetilsalicilic) sau alte boli.

    - daca sunteti in ultimele 3 luni de sarcina sau daca alaptati.

    - daca aveti probleme severe cu inima, cu ficatul sau cu rinichii.

    - daca aveti hemofilie sau alte afectiuni ale sangelui cu risc de sangerari.

    - daca aveti o afectiune numita mastocitoza (crestere a unui anumit tip de celule din tesut

    - conjunctiv, care secreta histamina, substanta responsabila in parte de simptomele alergiei, dar si serotonina si diverse enzime), deoarece acidul acetilsalicilic poate induce reactii alergice (soc circulator cu inrosirea fetei, tensiune arteriala mica, accelerarea batailor inimii si varsaturi).

    - daca utilizati metotrexat in doza mai mare de 15 mg pe saptamana

    - copii si adolescenti cu varsta sub 16 ani.

    - Copii si adolescenti. Siguranta si eficacitatea Antinevralgic P la copii si adolescenti cu varsta sub 16 ani nu au fost evaluate. Prin urmare, nu este recomandata administrarea Antinevralgic P la aceasta grupa de pacienti

    - daca vi s-a administrat un vaccin impotriva varicelei in ultimele 6 saptamani.

    Precautii

    Inainte sa utilizati Antinevralgic P, adresati-va medicului dumneavoastra sau farmacistului:

    - daca aveti probleme usoare sau moderate cu rinichii.

    - daca aveti probleme usoare sau moderate cu ficatul.

    - daca aveti o afectiune a ficatului determinata de abuzul de alcool etilic.

    - daca pierdeti lichide (aveti risc de deshidratare), de exemplu in cazul starilor de greata, diareei, inainte sau dupa o interventie chirurgicala.

    - daca aveti o migrena care este atat de severa incat necesita odihna la pat, aveti o durere de cap diferita de migrenele obisnuite sau varsati in timpul migrenei.

    - in cazul in care migrena nu trece dupa prima doza de Antinevralgic P. Adresati-va imediat unui medic.

    - daca in ultimele 3 luni ati avut dureri de cap in mai mult de 10 zile de pe luna. intrerupeti

    - administrarea Antinevralgic P si adresati-va medicului dumneavoastra.

    - daca aveti astm bronsic, rinita alergica sezoniera, polipi nazali, o boala respiratorie cronica sau

    - dezvoltati simptome alergice (de exemplu reactii pe piele, mancarime, urticarie). Administrarea se va efectua cu prudenta deosebita, deoarece exista riscul de aparitie a unei crize de astm sau a unei alte reactii alergice.

    Utilizarea frecventa a analgezicelor poate cauza dureri de cap, care nu trebuie tratate cu doze mai mari ale aceleiasi substante analgezice. Daca sunteti in aceasta situatie, adresati-va medicului pentru recomandari.

    Antinevralgic P poate influenta rezultatele testelor de laborator, cum sunt testele functiei tiroidiene
    (valorile hormonilor T3 si T4), determinarea acidului uric din sange, determinarea glicemiei sau
    testele pentru evaluarea fluxului de sange la nivelul muschiului inimii. Daca vi s-a cerut sa vi se
    recolteze sange, urina sau vi se fac alte teste de laborator, nu uitati sa spuneti ca utilizati Antinevralgic P.

    Copii si adolescenti
    Exista o posibila asociere intre administrarea acidului acetilsalicilic si aparitia sindromului Reye atunci cand acest medicament este administrat copiilor si adolescentilor. Sindromul Reye este o boala foarte rara care afecteaza creierul si ficatul si care poate duce la deces. Se recomanda precautie in cazul administrarii Antinevralgic P la adolescenti cu gripa, viroze respiratorii sau varicela (din cauza riscului de aparitie a sindromului Reye). Prin urmare, Antinevralgic P nu trebuie utilizat la adolescenti fara indicatia expresa a medicului. Se recomanda evitarea administrarii Antinevralgic P la adolescenti cu boli febrile acute, pana la precizarea diagnosticului.

    Antinevralgic P nu trebuie administrat copiilor si adolescentilor cu varsta sub 16 ani (vezi pct. „Nu luati Antinevralgic P”).

    Interactiuni medicamentoase

    Spuneti medicului dumneavoastra sau farmacistului daca utilizati, ati utilizat recent sau s-ar putea sa utilizati orice alte medicamente.

    In special, spuneti daca utilizati oricare dintre urmatoarele medicamente:

    - orice medicamente despre administrarea carora ati fost atentionat ca prezinta risc de sangerare.

    - orice medicament care contine paracetamol, acid acetilsalicilic sau orice alt medicament pentru

    - ameliorarea durerilor/scaderea febrei (inclusiv ibuprofen).

    - corticosteroizi (pentru tratarea inflamatiei puternice).

    - medicamente utilizate pentru a preveni coagularea sangelui („care subtiaza sangele”), precum

    - anticoagulantele orale (de exemplu warfarina), heparina, tromboliticele (de exemplu

    - streptokinaza) sau alte medicamente antiagregante plachetare (de exemplu ticlopidina, clopidogrel, cilostazol).

    - medicamente utilizate pentru tratarea depresiei sau a altor probleme psihice (fluvoxamina sau alti inhibitori selectivi ai recaptarii serotoninei, litiu, clozapina).

    - medicamente utilizate pentru tratarea epilepsiei (de exemplu acid valproic, fenobarbital, fenitoina, carbamazepina, topiramat).

    - medicamente utilizate pentru a creste productia de urina si pentru a scadea excesul de lichid din organism (diuretice), cum sunt spironolactona, canrenoatul, furosemida.

    - medicamente pentru tratarea tensiunii arteriale mari (inhibitori ai enzimei de conversie a angiotensinei, antagonisti ai receptorilor pentru angiotensina II, blocante ale canalelor de calciu cum este verapamilul).

    - medicamente pentru tratarea gutei (probenecid).

    - metamizol (pentru tratarea febrei si ameliorarea durerilor).

    - acetazolamida (pentru tratarea glaucomului, epilepsiei).

    - levotiroxina (pentru tratarea hipotiroidiei) (vezi pct. , „Atentionari si precautii”).

    - tenofovir (utilizat pentru tratamentul infectiei cu HIV sau cu virusului hepatitei B).

    - metotrexat (pentru tratarea anumitor tipuri de cancer, a poliartritei reumatoide sau a psoriazisului).

    - sulfoniluree si insulina (pentru tratarea diabetului zaharat).

    - medicamente utilizate pentru tratarea infectiilor cu bacterii (de exemplu rifampicina, izoniazida,

    - cloramfenicol, flucloxacilina, ciprofloxacina, enoxacina sau acid pipemidic).

    - zidovudina (pentru tratarea infectiei cu HIV).

    - terbinafina (pentru tratarea infectiilor fungice).

    - barbiturice si benzodiazepine (pentru tratarea anxietatii si a insomniei).

    - medicamente pentru incetinirea golirii stomacului, precum propantelina.

    - metoclopramida (pentru tratarea greturilor si a varsaturilor).

    - colestiramina (pentru tratarea valorilor plasmatice crescute de colesterol).

    - antihistaminice sedative (pentru a preveni sau trata alergiile).

    - medicamente utilizate pentru tratarea insomniei.

    - disulfiram (pentru tratarea dependentei de alcool).

    - decongestionante, medicamente pentru raceala si gripa care contin fenilpropanolamina sau

    - substante din grupul efedrinei.

    - medicamente simpatomimetice, utilizate pentru cresterea tensiunii arteriale mici.

    - contraceptive orale.

    - medicamente utilizate pentru tratamentul astmului bronsic si al dificultatilor de respiratie

    - (teofilina).

    - cimetidina (pentru tratarea arsurilor in capul pieptului si a ulcerului gastric sau intestinal).

    - nicotina (utilizata pentru intreruperea fumatului).

    Antinevralgic P impreuna cu alimente, bauturi si alcool
    Trebuie evitat consumul de alcool pe durata tratamentului cu acest medicament. Alcoolul etilic creste riscul de leziuni ale ficatului, stomacului si intestinului si de sangerari ale stomacului si intestinului. In timpul tratamentului cu Antinevralgic P trebuie evitat consumul de bauturi alcoolice.

    Limitati-va doza de medicamente, alimente sau bauturi care contin cafeina in timp ce utilizati acest
    medicament, deoarece prea multa cafeina poate determina nervozitate, iritabilitate, insomnie si, ocazional, palpitatii.

    Nu se recomanda administrarea Antinevralgic P inainte de culcare, din cauza continutului de cafeina.

    Daca aveti orice intrebari suplimentare cu privire la acest medicament, adresati-va medicului dumneavoastra sau farmacistului.

    Sarcina si alaptarea

    Daca sunteti gravida sau alaptati, credeti ca ati putea fi gravida sau intentionati sa ramaneti gravida, adresati-va medicului sau farmacistului pentru recomandari inainte de a lua acest medicament.

    Antinevralgic P nu trebuie administrat in timpul primului si celui de-al doilea trimestru de sarcina, cu exceptia cazului in care este absolut necesar si numai la recomandarea medicului.

    Este deosebit de important sa nu utilizati Antinevralgic P in ultimele 3 luni de sarcina, deoarece poate dauna fatului sau poate determina probleme la nastere.

    Nu utilizati Antinevralgic P daca alaptati, deoarece poate fi daunator pentru sugar.

    Antinevralgic P apartine unui grup de medicamente numite antiinflamatoare nesteroidiene (AINS) care pot sa scada fertilitatea la femei. Acest efect este reversibil la oprirea administrarii medicamentului.

    Conducerea vehiculelor si folosirea utilajelor

    Daca observati reactii adverse precum ameteala sau somnolenta, nu trebuie sa conduceti vehicule sau sa folositi utilaje. Adresati-va medicului dumneavoastra cat mai curand posibil pentru a fi sfatuit.

    Reactii adverse posibile

    Opriti administrarea Antinevralgic P si adresati-va imediat unui medic daca prezentati una dintre urmatoarele reactii adverse grave:

    - soc anafilactic (o reactie alergica foarte grava cu simptome precum ameteli, pierderea constientei, probleme cu respiratia, umflarea limbii sau cailor respiratorii, colorarea in albastru a pielii etc.)

    - reactie alergica cu umflarea fetei, a buzelor, a gurii, a limbii sau a gatului (angioedem). Aceasta poate determina dificultate la inghitire, respiratie suieratoare sau senzatie de lipsa de aer (dispnee), senzatie de tensiune in piept (semne de astm). De asemenea, puteti avea eruptii trecatoare pe piele (mai ales urticarie) sau mancarimi ale pielii si puteti lesina.

    - reactii grave pe piele (foarte rare, pot afecta pana la 1 din 10000 persoane). Aceste reactii pot implica ulcere la nivelul gurii, gatului, nasului, organelor genitale si conjunctivita (ochi rosii si umflati). Eruptiile grave pe piele sunt adesea precedate de febra, dureri de cap, dureri la nivelul corpului (simptome asemanatoare gripei). Eruptia poate progresa pana la aparitia de vezicule si descuamare a pielii pe suprafete extinse (necroliza epidermica toxica, sindrom Stevens-Johnson, pustuloza exantematoasa acuta generalizata).

    - sangerari gastrice sau intestinale, ulcer gastric sau intestinal, care pot fi insotite de dureri abdominale severe, de scaune cu sange sau de culoare neagra sau de varsaturi cu sange. Ca in cazul tuturor analgezicelor si al medicamentelor pentru scaderea febrei, acestea pot aparea oricand pe perioada tratamentului, fara vreun istoric anterior si duce la deces. Aceasta reactie adversa este

    - deosebit de grava la persoanele in varsta.

    - ingalbenirea pielii si a albului ochilor (icter).

    - senzatie de slabiciune sau ameteala (semne de tensiune arteriala mica).

    - ritm neregulat al batailor inimii.

    Reactiile adverse raportate in asociere cu tratamentul cu medicamente antiinflamatoare nesteroidiene (AINS) au fost acumularea de lichid in organism (edemul), tensiunea arteriala mare si insuficienta cardiaca.

    Medicamente precum Antinevralgic P se pot asocia cu un risc usor crescut de aparitie a atacului de cord („infarct miocardic”) sau a accidentului vascular cerebral.

    Reactiile adverse pot fi reduse la minimum prin administrarea celei mai mici doze eficace, pentru cea mai scurta perioada necesara controlarii simptomelor.

    Reactii adverse legate de continutul in paracetamol:

    Rare (pot afecta pana la 1 din 1000 persoane)

    - umflare a fetei, a buzelor, a gurii, a limbii sau a gatului (angioedem)

    - senzatie de lipsa de aer (dispnee), dificultati la respiratie (bronhospasm), transpiratii, greata, scaderea tensiunii arteriale pana la stare de soc

    - inflamatia ficatului (hepatita), modificare a functiei ficatului (manifestata prin ingalbenirea pielii si a albului ochilor)

    - crestere a concentratiei de creatinina in sange (in special secundar sindromului hepato-renal)

    - colica renala (durere lombara puternica, aparuta brusc)

    - insuficienta renala (insotita de absenta urinarii sau eliminarea unei cantitati mici de urina)

    La doze mari si in cazul tratamentului prelungit, paracetamolul poate produce afectarea functiei renale pana la insuficienta renala cronica (nefropatie caracteristica analgezicelor), in special la persoane cu afectare renala preexistenta.

    Foarte rare (pot afecta pana la 1 din 10000 persoane)

    - scaderea numarului de trombocite (celule care favorizeaza coagularea sangelui) (trombocitopenie),

    - scaderea numarului de neutrofile (neutropenie), scaderea numarului de globule albe din sange (leucopenie), scaderea numarului tuturor celulelor sanguine (pancitopenie)

    Cu frecventa necunoscuta (frecventa nu poate fi estimata din datele disponibile)

    - scaderea pronuntata a numarului globulelor albe din sange (agranulocitoza), care se manifesta prin faringita si febra

    - numar anormal de scazut de celule rosii in sange (anemie hemolitica) la pacienti cu deficit de glucozo-6-fosfat-dehidrogenaza

    - sindrom Kounis (sindroame coronariene acute)

    - dificultati la respiratie (bronhospasm)

    - afectarea grava a celulelor ficatului, care poate duce la insuficienta hepatica acuta.

    Reactii adverse legate de continutul in cafeina: insomnie, neliniste, palpitatii si disconfort epigastric.

    Daca manifestati orice reactii adverse, adresati-va medicului dumneavoastra sau farmacistului. Acestea includ orice reactii adverse nementionate in acest prospect.

    Cum se pastreaza Antinevralgic P

    Nu lasati acest medicament la vederea si indemana copiilor.
    A se pastra la temperaturi sub 25 grade C.
    Nu utilizati acest medicament dupa data de expirare inscrisa pe cutie dupa EXP.

    Medicamentul nu trebuie aruncat pe calea apei. Intrebati farmacistul cum sa aruncati medicamentele pe care nu le mai folositi. Aceste masuri vor ajuta la protejarea mediului.

    Informatii suplimentare

    Compozitie
    Substantele active sunt acidul acetilsalicilic, paracetamolul si cafeina anhidra. Un comprimat contine acid acetilsalicilic 250 mg, paracetamol 150 mg si cafeina anhidra 20 mg.

    Celelalte componente sunt: lactoza monohidrat, povidona K 30, amidon glicolat de sodiu, acid stearic, amidon de porumb, celuloza microcristalina (E 460), dioxid de siliciu coloidal anhidru, amidon pregelatinizat, p-hidroxibenzoat de propil (E 216), p-hidroxibenzoat de etil (E 214).

    Ambalaj
    Antinevralgic P se prezinta sub forma de comprimate neacoperite de forma rotunda, plate, cu margini intacte, de culoare alba, avand gravata pe una dintre fete litera “A”.
    Antinevralgic P este disponibil in cutie cu un blister Al/Aclar-PVC a cate 10 comprimate sau cutie cu 2 blistere Al/Aclar-PVC a cate 10 comprimate.

    Fabricantul
    S.C. ZENTIVA S.A.
    B-dul Theodor Pallady nr. 50
    Sector 3, Bucuresti, Romania.

  • Denumire Comuna Internationala Combinatii
    Forma prezentare COMPRIMATE
  • Nu sunt opinii ale clientilor in acest moment.

    Scrie o recenzie

    ANTINEVRALGIC  R  P x 20

    ANTINEVRALGIC R P x 20

    Tratamentul simptomatic in dureri de intensitate medie cu diferite localizari (cefalee, migrene, nevralgii, dentalgii, mialgii, artralgii, dureri postoperatorii). Stari febrile Dismenoree

30 alte produse in aceeasi categorie: