Reduceri! COLDREX MAXGRIP LEMON x 10 Mareste

COLDREX MAXGRIP LEMON x 10

W62838002

Produs nou

Coldrex MaxGrip Lemon este utilizat pentru tratamentul pe termen scurt al simptomelor gripei, racelii comune, starilor febrile, frisoanelor, inclusiv a cefaleei, durerilor faringiene, disconfortului general, congestiei nazale, sinuzitei si durerii asociate acesteia si a catarului nazal acut.

Mai multe detalii

Se elibereaza FARA RETETA, numai de la sediul Farmaciilor ELEXA

25,00 lei cu TVA

Adauga la lista dorintelor

  • Ce este Coldrex MaxGrip Lemon si pentru ce eete utilizat? 
    Coldrex MaxGrip Lemon este utilizat pentru tratamentul pe termen scurt al simptomelor gripei, racelii comune, starilor febrile, frisoanelor, inclusiv a cefaleei, durerilor faringiene, disconfortului general, congestiei nazale, sinuzitei si durerii asociate acesteia si a catarului nazal acut.

    Contraindicatii:

    VERIFICATI INAINTE DE A UTILIZA ACEST MEDICAMENT 
    Nu utilizati acest medicament cu alte produse care contin paracetamol. 
    Nu utilizati acest medicament cu alte produse pentru tratarea racelii, gripei sau a congestiei nazale.

    Nu utilizati Coldrex MaxGrip Lemon daca: 
    - sunteti alergic la paracetamol, clorhidrat de fenilefrina sau vitamina C sau la oricare dintre excipientii produsului; 
    - aveti insuficienta hepatica sau renala severa; 
    - aveti hipertiroidism, diabet zaharat sau sunteti in tratament pentru hipertensiune arteriala sau boli cardiace; 
    - sunteti in tratament cu antidepresive, blocante beta-adrenergice sau daca utilizati sau ati utilizat in ultimele doua saptamani inhibitori de monoaminoxidaza (IMAO); 
    -aveti tulburari congenitale de absorbtie a zaharului. Fiecare plic contine 4g zahar.

    Administrare:

    Cum se administreaza Coldrex MaxGrip Lemon? 
    Dizolvati continutul unui plic intr-o cana cu apa fierbinte. Amestecati pana la dizolvarea completa. Adaugati apa rece cat este necesar si zahar, daca doriti. Se administreaza oral.

    Adulti si copii cu varsta > 12 ani 
    Doza uzuala este de un plic la interval de 4-6 ore. 
    Nu se vor depasi 4 plicuri in 24 ore. 
    Nu se administreaza mai frecvent de 4 ore interval. 
    Se administreaza copiilor sub 12 ani numai la recomandarea medicului. 
    Nu se administreaza mai mult de 7 zile fara recomandarea medicului dumneavoastra. 
    Daca simptomele de raceala persista adresati-va medicului dumneavoastra. 
    Nu se vor depasi dozele recomandate.

    Actiune:

    Cum actioneaza Coldrex MaxGrip Lemon? 
    Coldrex MaxGrip Lemon contine: 
    - paracetamol – analgezic (calmeaza durerile) si antipiretic (reduce febra). Doza de paracetamol este doza maxima pentru o administrare; 
    - clorhidrat de fenilefrina – decongestionant al mucoasei nazale (desfunda nasul si va ajuta sa respirati mai usor); 
    - acid ascorbic (vitamina C) – ingredient obisnuit al preparatelor pentru raceala si gripa, inclusiv pentru a inlocui pierderile de vitamina C care pot sa apara in stadiile initiale are gripei si racelii. 
    Substantele active din Coldrex MaxGrip Lemon nu determina somnolenta.

    Compozitie:

    Ce contine Coldrex MaxGrip Lemon? 
    Un plic contine paracetamol 1000 mg, clorhidrat de fenilefrina 10 mg si acid ascorbic (Vitamina C) 40 mg, ca substante active. 
    Fiecare plic mai contine excipienti: zahar, acid citric anhidru, titrat de sodiu, amidon da porumb, aroma de lamaie 610399 E, ciclamat da sodiu, zaharina sodica, dioxid da siliciu coloidal anhidru si curcumina (E 100).

    Precautii:

    Inainte de a utiliza Coldrex MaxGrip Lemon cereti statul medlcuiul dumneavoastra: 
    Daca utilizati metoclopramida, domperidona (utilizate in caz de greata si varsaturi) sau colestiramina, utilizata pentru tratamentul hipercolesterolemiei; 
    Daca utilizati anticoagulante (de exemplu warfarina); 
    Daca dieta dumneavoastra este hiposodata; fiecare plic contine 0,12 g sodiu; 
    Daca sunteti insarcinata sau alaptati.

    Reactii adverse:

    Ce reactii adverse poate avea Coldrex MaxGrip Lemon? 
    Reactiile adverse determinate de paracetamol sunt rare. Pot sa apara reactii adverse ca de exemplu eruptii cutanate. Fenilefrina poate determina greata, cefalee, cresterea usoara a tensiunii arteriale si foarte rar, palpitatii. 
    Aceste reactii sunt tranzitorii. Adresati-va medicului dumneavoastra daca prezentati reactii adverse neobisnuite!

    Supradozaj:

    Ce trebuie sa faceti daca ati utilizat prea mult Coldrex MaxGrip Lemon? 
    Daca ati utilizat prea mult Coldrex MaxGrip Lemon, adresati-va imediat medicului dumneavoastra, chiar daca nu va simtiti rau, datorita riscului de afectare hepatica severa intarziata.

    Prezentare ambalaj:

    Cutie cu 5 plicuri a cate 6,4 g pulbere orala.

    Conditii de pastrare:

    A nu se utiliza dupa data de expirare inscrisa pe ambalaj. 
    A nu se lasa la indemana copiilor. 
    A se pastra la temperaturi sub 25ºC. in ambalajul original.

  • Nu sunt opinii ale clientilor in acest moment.

    Scrie o recenzie

    COLDREX MAXGRIP LEMON x 10

    COLDREX MAXGRIP LEMON x 10

    Coldrex MaxGrip Lemon este utilizat pentru tratamentul pe termen scurt al simptomelor gripei, racelii comune, starilor febrile, frisoanelor, inclusiv a cefaleei, durerilor faringiene, disconfortului general, congestiei nazale, sinuzitei si durerii asociate acesteia si a catarului nazal acut.

30 alte produse in aceeasi categorie: